Ministerstvo zahraničí

03.05.2016Milan Balahura

Vzpomeňme si, jak často jsme v dobách Nečasovy vlády slýchávali o neshodách mezi Hradem a ministerstvem zahraničí. Neustále se objevovaly zprávy o tom, jak se nedokážou shodnout na mezinárodním směřování naší země nebo na jmenování velvyslanců. Nejednotná zahraniční strategie České republiky a neochota obou úřadů se domluvit škodila především dobrému jménu české ekonomiky.

Po nástupu Lubomíra Zaorálka a jeho týmu na ministerstvo zahraničních věcí došlo v tomto směru k naprosté změně. Od začátku bylo vidět, že ministr je zainteresován v nalezení kompromisu a že mu je zájem České republiky přednější než prosazování osobních zájmů. Během prvních týdnů došlo ke jmenování nových velvyslanců, byla nalezena shoda na pravidelných setkáních mezi pracovníky ministerstva a Hradem a i na budoucím směřování naší zahraniční politiky. Důležité je si připomenout, v jaké době se toto usmíření konalo. Byli jsme tehdy svědky událostí na kyjevském Majdanu, následného porušení jedné z nejdůležitějších smluv z devadesátých let, tedy tzv. budapešťského memoranda, čímž došlo k zásadní- mu ohrožení mezinárodní bezpečnosti, zažili jsme neočekávanou anexi Krymu, vzplanutí konfliktu na Donbase, vyostření občanské války v Sýrii a začátek uprchlické krize v Evropě. Myslím si, že i díky tomu všemu panu ministrovi přibyl nejeden šedivý vlas.

Mezi jasné úspěchy ministerstva zahraničí v posledních dvou letech patří vedle obnovení důstojné reprezentace naší země v evropských strukturách především znovuoživení Visegradské spolupráce. V rámci předsedání této středoevropské skupině si přitom vedeme ve všech ohledech dobře. Dále je jasným úspěchem prohlubování bilaterální spolupráce se Slovenskem, což nejlépe ilustrují výjezdní zasedání vlád nejprve na Slovensku a poté u nás. Nemohu opomenout ani velmi důležité návštěvy českých delegací v Čínské lidové republice a Korejské republice, kteréžto země pro náš export představují potenciální významné trhy a posun ve vzájemných vztazích představuje příslib přílivu nových investic, který povede ke vzniku velkého množství pracovních míst v naší zemi. Jenom v únoru letošního roku se konaly mezinárodní návštěvy Indonésie, Turecka, Ománu a Egypta. Je zde vidět zřejmá snaha o prosazení našich podniků v Asii.

MZV