Ministerstvo financí

03.05.2016Tomáš Meisner

Andrej Babiš si na ministerstvo financí přivedl jako prvního náměstka honicího psa, auditora Lukáše Wagenknechta, jehož hlavní činností mělo být nalezení proplýtvaných miliard, které Babiš před volbami sliboval odhalit. Výsledkem „protiplýtvací“ agendy ministra bylo nalezení stovky nepoužitých notebooků ve skladu a audit, který říkal, že je na ministerstvu patnáct set tiskáren na třináct set zaměstnanců. Skandál!

Vlajkovou lodí Andreje Babiše, se kterou spojil svoji budoucí politickou kariéru, je elektronická evidence tržeb. Koncept registračních pokladen je jistě v pořádku, technická realizace je ale věc druhá, a právě to je úhelný kámen celého návrhu. Naprostá většina IT komunity se domnívá, že systém dle nastavených parametrů fungovat nemůže a termín spuštění je pro bezproblémový chod naprosto nereálný. Nechme se překvapit, ale obávám se, že si Andrej Babiš utahuje kolem krku IT oprátku, která již stála křeslo mnoho ministrů před ním. A levnější DPH na pivo a dětské podkladničky mu nepomohou.

Nemůžeme upřít ministerstvu financí některé úspěchy, které se odrážejí od hospodářského růstu země či účetních operací – zvyšující se výběr daní (o 60 miliard korun ročně oproti roku 2013), zastavení růstu státního dluhu (~1670 miliard korun) či snižování schodku rozpočtu (1,1 % HDP). Babiše před blamáží naštěstí zachraňuje spolupráce s ČSSD, která populistické sliby hnutí ANO vrátila zpět na zem a ukotvila jejich reálný základ do koaliční smlouvy.

která v pololetí vlády pod vedením ČSSD plní titulky médií a poškozuje v očích veřejnosti její jinak dobré výsledky. To, že se v případě farmy Čapí hnízdo jedná o dotační podvod z dob před vstupem ministra financí do politiky, je jasné poté, co se Andrej Babiš k detailům transakcí kolem společnosti přiznal na mimořádné schůzi poslanecké sněmovny. Je dobré připomenout, že svým jednáním fakticky připravil malé a střední podnikatele ve Středočeském kraji o padesát milionů korun. Mělo by být pro společnost nepřijatelné, aby ministr schvaloval porušování zákonů, a troufnu si říct, že kdyby byl Andrej Babiš členem sociální demokracie, již by na ministerstvu financí neseděl.

MF