Ministerstvo práce a sociálních věcí

03.05.2016Irena Ropková

Za dob pravicových vlád se škrtalo všude a v sociální oblasti nejvíce. Z logiky věci tato opatření pocítili zejména ti, kterým má sociální podpora pomáhat. Naopak se utrácelo za zcela zbytečné a předražené projekty jako nechvalně známá sKarta. Velmi kritická byla a bohužel stále je situace v oblasti důchodů. Je nepochybné, že reforma je v oblasti penzí nezbytná a je částečně i vinou předchozích sociálnědemokratických vlád, že tato situace nebyla aktivněji řešena. Východisko naopak nabídla konkurence v podobě TOP 09 a ODS, avšak jednalo se o řešení špatné v podobě nelogicky zpracovaného druhého pilíře. Před ministryní Michaelou Marksovou tak od počátku funkčního období leží těžký úkol, který se ale zatím stále nepodařilo vyřešit.

I tak toho je hodně, co se již podařilo prosadit a na čem se pracuje. Na mysli mám například postupné navyšování minimální mzdy, což tlačí zaměstnavatele k postupnému navyšování mezd všem zaměstnancům, nejen těm s nejnižšími příjmy. V přípravě je také věcný záměr zákona o sociálním bydlení, který by měl zcela vymýtit nechvalně známé předražené soukromé ubytovny. Jedná se vpravdě o ambiciózní projekt, ale s dostatkem financí z evropských fondů a adekvátní podporou ministerských úředníků by se měl vydařit.

Dalším nesporně správným krokem bylo navrácení kompetencí úřadu práce. Z nich Drábkovy reformy vytvořily pouze místa na vyplácení sociálních dávek. Nyní již pracovní- ci úřadu opět pomáhají aktivně nalézt uchazečům o zaměstnání nové pracovní pozice. A to se, jak je vidno na vývoji počtu nezaměstnaných, daří.

Výtky, že současné vedení MPSV svěřené oblasti spíše udržuje, nejsou dle mého názoru zcela správné. Po minulých obdobích nejde systém ze dne na den změnit. Je nutné mnohé obnovit a stabilizovat. Stejně tak je nutné vyjednat pro sociální oblast více finančních prostředků. Ty by však měly směřovat vedle dávek jako je porodné také na platy sociálních pracovníků. Ti, přes význam práce, kterou vykonávají, berou jedny z nejnižších mezd ve státní správě. Naštěstí i zde se díky sociálně- demokratické vládě začíná situace zlepšovat. Bohužel však ne tak rychle, jak by si situace žádala. Příčina je zjevná – žába na prameni v podobě ministra financí Andreje Babiše.

MPSV