Volby v USA a na Slovensku aneb jak čelit antipolitice?

03.05.2016Tomáš Řepa

Důvodů relativního neúspěchu strany Roberta Fica je jistě celá řada, jedním z nejmarkantnějších je fakt, že voliči, kteří v předchozích volbách vnímali SMER jako jedinou možnou alternativu oproti fragmentované a zprofanované slovenské pravici, nyní volili mnohem radikálnější strany, se kterými se nedá v jejich rétorice soutěžit a ani nemá smysl se o to pokoušet. Přistoupíme-li na jejich hru na zástupné problémy typu migrační krize, jako to ostatně učinil SMER, budou vždy naše řešení v očích veřejnosti polovičatá a pouze potvrdíme, že zde onen problém skutečně je.

Nepochybně nejhorším výsledkem slovenských voleb bylo zvolení čtrnácti poslanců z Ľudové strany, která se ústy dosavadního župana bánskobystrického kraje Mariana Kotleby nepokrytě hlásí k tradici klerofašistického Slovenského štátu. Samotný Kotleba už před krajskými volbami v roce 2013 sliboval řešení „romské otázky“, avšak žádnými skutečnými výsledky se samozřejmě v tomto ani v žádném jiném směru pochlubit nemůže. Aktuální sliby té- to strany o tom, že zastaví migraci a vyřeší potíže, které ji provází, působí v tomto ohledu směšně, avšak bohužel na voliče fungují. Zde se nabízí srovnání s překvapivě silným a v mnoha státech USA doposavad úspěšným kandidátem na republikánskou prezidentskou nominaci Donaldem Trumpem, který také říká řadu věcí, které chtějí rozzlobení a nespokojení voliči slyšet, skutečná řešení však nenabízí. Přesto se mu daří oslovovat mnoho doposavad politikou příliš nezaujatých občanů.

Výsledek voleb na Slovensku není každopádně dobrou zprávou pro levicové voliče, protože nová koalice, která nyní čerstvě vznikla, se bude skládat ze SMERu a hned tří pravicových stran. Průnik programu takových stran bude poměrně malý a je jasné, že z levicového programu se bude moct prosazovat jen určitá kompromisní výseč, a to samozřejmě za předpokladu, že vláda vůbec vydrží. Ve Spojených státech však hrozí daleko větší průšvih, totiž to, že se podaří Donaldu Trumpovi získat nominaci a vstoupit do klání o Bílý dům.

Na vině současného stavu je jednoznač- ně nedůvěra v politiku jako takovou a neschopnost jejích současných představitelů nabídnout skutečné (a logicky komplikovanější) řešení aktuálních výzev. To změ- ní jedině příchod nových tváří, které by měly prezentovat politiku jakožto službu veřejnosti. Mladí politici musí prohlubovat demokratickou tradici a šířit ji mezi svými vrstevníky. Jedině tak uhasíme zejména v řadách mladé generace nebezpečný oheň nesnášenlivosti, který částečně zachvátil slovenské prvovoliče a který aktuálně oslovuje miliony nespokojených lidi ve Spojených státech.

Buďme změnou!